Kompletný sortiment pre jazierka

Časté otázky

Neprešla mi online platba, čo mám robiť?
V ktorý deň mi bude doručený tovar?
Ako doplniť tovar do objednávky?
Ako často meniť UVC žiarivku?
Moje jazierko je plné vláknitých rias – čo mám robiť?
Voda v mojom jazierku je zelená – čo mám robiť?
Na dne jazierka sa usadilo bahno – čo mám robiť?
Stačí mi na filtrovanie jazierka filtračné čerpadlo?
Aký priemer hadice mám zvoliť pre filtráciu?
Ako vypočítam objem svojho jazierka?
Musí byť filtračný systém stále v prevádzke?
Ako prezimuje moja technika v jazierku?
Aké množstvo rýb je pre veľkosť môjho jazierka vhodné?
Ako často kŕmiť ryby a akým množstvom krmiva?
Koľko fólie potrebujem na stavbu jazierka?
Mám vypracovanú položkovú cenovú od iného dodávateľa. Viete mi vypracovať protiponuku?

Neprešla mi online platba, čo mám robiť?

Ak sa Vám pri online platbe objednávky, či už platobnou kartou, alebo cez platobnú bránu GoPay z nejakého dôvodu nepodarí platbu zrealizovať, ešte vždy môžete platbu zrealizovať prostredníctvom bankového prevodu (napr. cez internet banking). Potrebné údaje, ako je napr. IBAN, nájdete v potvrdení objednávky, ktoré Vám prišlo na e-mail po odoslaní objednávky alebo v časti Kontakty. Nezabudnite uviesť variabilný symbol. Bez variabilného symbolu nebude možné identifikovať platbu.
Variabilný symbol je číslo objednávky.

V ktorý deň mi bude doručený tovar?

Tovar býva spravidla doručený nasledovný pracovný deň odo dňa expedovania pri balíkových zásielkách, pri paletových zásielkách sa tovar doručuje 1 - 2 pracovné dni od expedovania zásielky. O expedovaní zásielky budete informovaný e-mailom.
Komplexné informácie o jednotlivých druhoch prepravy nájdete v časti Doprava ».

Ako doplniť tovar do objednávky?

Do vytvorenej a odoslanej objednávky nie je možné dopĺňať ďalší tovar, ani upravovať jeho množstvá. Odporúčame preto objednávku pred odoslaním dôsledne skontrolovať. Ak aj napriek vznikne situácia, že potrebujete objednávku nejakým spôsobom upraviť, postupujte nasledovne:
1. Stornujte / zrušte pôvodnú objednávku (aj zaplatenú). Stačí nám napísať správu na info@aquagarden.sk, pričom nezabudnite uviesť číslo objednávky, prípadne využite formulár na storno objednávky.
Pozor: Stornovať je možné len neodoslanú objednávku viď obchodné podmienky (objednváku najneskôr v stave "Spracováva sa").

2. Vytvorte novú objednávku.

Ako často meniť UVC žiarivku?

Interval výmeny UVC žiarivky závisí od životnosti UVC žiarivky. Štandardná životnosť UVC žiariviek je 8000 h. Ak uvažujeme s dobou prevádzky filtračného systému, resp. UVC lampy cca 5,5 mesiaca počas sezóny (naše podnebné pásmo), zistíme, že lampa bude svietiť cca 4000 h. Z uvedeného vyplýva, že žiarivka by sa mala meniť najneskôr každú druhú sezónu.
Žiarivka môže svietiť aj po uplynutí jej životnosti, avšak účinnosť UVC žiarenia a teda funkčnosť žiarivky, resp. celej UVC lampy bude minimálna až nulová.
Naše odporúčanie: Pre maximálnu účinnosť UVC lampy vymieňajte UVC žiarivku vždy na žiačiatku každej novej sezóny. Ak má te vo svojom jazere odsledované, že je filtrácia účinná aj pri výmene žiarivky každú druhú sezónu, pokojne používajte dvojročný interval výmeny.

Moje jazierko je plné vláknitých rias – čo mám robiť?

Vláknité riasy sú zvláštnosťou, pretože na rozdiel od mikroskopických plávajúcich rias, ktoré spôsobujú zakalenie vody, sú vláknité riasy v podstate znamením vysokej kvality vody vo vašom záhradnom jazierku. Naviac, ak je do jazierka dostatočný prísun kyslíka, darí sa im ešte viac. Preto sa nachádzajú hlavne v potokoch, kde je kyslíka dosť vďaka pohybu vody. Mali by byť pravidelne odstraňované, napríklad pomocou vysávača OASE Pondovac, ktorý je vybavený špeciálnou tryskou pre vysatie vláknitých rias. Prípravok na hubenie vláknitých zo série Aqua Activ bojuje proti ním tak, že jeho pôsobením riasy odumrú a enzýmy v ňom obsiahnuté ich rozložia. Pretože vláknité riasy sa v jazierku rozvíjajú hlavne pri vysokom obsahu fosfátov, dlhodobo pomáha na ich zníženie Phosless, ktoré by mali byť menené každých cca šesť až osem týždňov.

Voda v mojom jazierku je zelená – čo mám robiť?

Plávajúce mikroskopické riasy, ktoré vnímameme ako zakalenú vodu, rastú pri silnom slnečnom žiarení a nadbytku živín (napr. vďaka krmivu pre ryby, ktoré sa usadilo na dne a zyškov rastlín). UVC čistiace zariadenie plávajúce riasy likviduje tak, že účinkom UVC žiarenia sa tieto zhlukujú a ďalej sú zachytávané pri mechanicko-biologickom čistení vo filtri. Pokiaľ sa aj napriek zapnutému filtračnému systému opäť vo zvyšenej miere vyskytujú, overte si, či netreba výmeiť UVC žiarivku (účinnosť UV žiarenia je približne 8000 tisíc hodín).

Na dne jazierka sa usadilo bahno – čo mám robiť?

Aj pri dobre zabehnutom filtračnom systéme, ktorý sa už nejaký čas osvedčuje, sa na dne jazierka usadzuje bahno. Pomôcť môže jeho príležitostné odsatie a použitie prípravku na zníženie obsahu bahna v záhradnom jazierku.

Stačí mi na filtrovanie jazierka filtračné čerpadlo?

Filtračné čerpadlo samo o sebe nedokáže čistiť vodu a udržať jazierko bez rias. Čerpadlo slúži na čerpanie vody zo záhradného jazierka alebo bazéna a vháňa ju do filtra, odkiaľ sa po mechanickom a biologickom prefiltrovaní vracia späť do jazierka.

Ľudia často prichádzajú s tým, že majú čerpadlo aj so špongiou, čiže zastúpi funkciu filtra.
Áno, niektoré čerpadlá sú okrem filtračného (ochranného) koša vybavené aj doplňujúcou filtračnou špongiou. Táto však slúži na dôkladnejšie prefiltrovanie vody od mechanických nečistôt a to hlavne pri použití čerpadla na napájanie fontánok a iných vodných hier. Vo filtračných systémoch je lepšie použiť čerpadlo bez doplňujúcej filtračnej špongie, prípadne, ak to výrobca dovoľuje, špongiu z čerpadla vybrať, aby mohlo z jazierka odsať aj hrubšie nečistoty a riasy.

Aký priemer hadice mám zvoliť pre filtráciu?

V zásade platí nasledovné: čím väčší priemer hadice tým lepšie. Mali by ste zvoliť minimálne priemer 1 1/2", aby ste sa vyvarovali zbytočnej strate tlaku a s tým spojeným vyšším nákladom čerpadla na elektrickú energiu. Dbajte vždy na to, aby bolo hrdlo hadice vhodne odrezané.

Hadice

Ako vypočítam objem svojho jazierka?

Vzorec znie: dĺžka x šírka x hĺbka / 2 (v metroch).
Príklad: 3m x 4m x 1,5m : 2 = 9 m3 = 9000 l.

Musí byť filtračný systém stále v prevádzke?

Aby pracoval filtračný systém efektívne, musí byť pustený 24 hodín denne – aby sa zabránilo odumieraniu hodnotných mikroorganizmov, ktoré sa vo filtri nachádzajú. Po inštalácii filtračného systému môže ubehnúť aj niekoľko týždňov kým sa mikroorganizmy v jazierku dostatočne rozmnožia, tak aby začali plniť svoju funkciu. Pre podporu rýchlejšieho rozvoja mikroorganizmov v jazierku je treba použiť spúšťač filtrácie Biokick CWS.

Ako prezimuje moja technika v jazierku?

Mikroorganizmy, ktoré slúžia k biologickému čisteniu jazierka, sú aktívne až pri teplotách presahujúcich 10 °C. Preto by mal byť filter v tejto dobe pustený 24 hodín denne. Keď teplota klesne pod 10 °C, nie je to už potrebné a filter môže bezpečne prezimovať na svojom stanovišti. Na jar sa doporučuje opäť použiť prípravok Biokick CWS, aby sa urýchlil rozvoj mikroorganizmov. Čerpadlá, ktoré nie sú odolné voči mrazu, by mali byť z jazera vytiahnuté a vo vyčistenom stave uložené v nádobe naplnenej vodou. Model Aquamax Eco firmy OASE môže v jazierku ostať, pretože je absolútne mrazuvzdorný.

Aké množstvo rýb je pre veľkosť môjho jazierka vhodné?

Ryby sú pastvou pre oči v každom jazierku. Pamätajte však na to, že každá ryba predstavuje vďaka výlučkom a zbytkom krmiva záťaž – čím viac živín sa do jazierka dostáva, tým lepšie podmienky pre tvorbu vodných rias a choroboplodných zárodkov v jazierku panujú. Doporučujeme maximálne 1 kg rýb na 1000 l.

Ako často kŕmiť ryby a akým množstvom krmiva?

Ryby kŕmte najlepšie viackrát denne v malých dávkach, to znamená v takých, aby krmivo skonzumovali v priebehu 2 – 3 minút. Každé kŕmenie znamená prínos živín a tak i základ pre tvorbu ďalších vodných rias.

Krmivá

Koľko fólie potrebujem na stavbu jazierka?

Pri výpočte pomôžu nasledujúce vzorce:
Dĺžka + 2 x hĺbka na najhlbšom mieste jamy + 2 x 60 cm – dĺžka pásu fólie
Šírka + 2 x hĺbka na najhlbšom mieste jamy + 2 x 60 cm – šírka pásu fólie

Presnejšie hodnoty zistíte, ak jazierko zmeriate pomocou pásma. Malé jazierka do maximálneho objemu 4 m3 vyžadujú minimálnu hĺbku 60 – 80 cm, stredne veľké jazierka od 5 m3 do 8 m3 približne 80 – 100 cm.

Fólie

Mám vypracovanú položkovú cenovú od iného dodávateľa. Viete mi vypracovať protiponuku?

Áno, vieme. Viacpoložkové cenové ponuky sú spoplatnené. Pre viac informácií nás kontaktujte e-mailom, pozri kontakty.
Bezplatne si viete položky vyhľadať v našom e-shope.